|
|
|
|
Obec Hartmanice leží ve výrazně zvlněné krajině Českomoravské vysočiny mezi městem Bystré a Svojanovem v nadmořské výšce kolem 650 metrů. Osu vesnice tvoří potok pramenící poblíž Štěrbova kopce a vlévající se u obce Hamry do Zlatého potoka.
Vysvětlení názvu obce je velmi nejasné. Hart – může znamenat tvrdý, drsný, krutý, nebo lesnaté pohoří, chlum. Můžeme tedy usuzovat, že název Hartmanice vznikl podle drsného, krutého kraje, ve kterém se první osadníci usadili, nebo hart-mann od drsného, krutého muže, který zde kdysi žil.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1437, když císař Zikmund daroval své manželce Barboře Celské věnem panství Svojanov, kterému Hartmanice náležely. Je však pravděpodobné, že obec vznikla již v 11. století. Dějiny jsou spjaty s hradem Svojanov a obcí Bystré. Do roku 1583 totiž Hartmanice patřily svojanovskému panství, a pak byly z části přiděleny Bystrému a z části zůstaly Svojanovu, a až do roku 1848 byly pod správou bysterského panství. V letech 1848 až 1855 patřily okresu Litomyšl, dále okresu Polička, v letech 1940 až 1945 do okresu Boskovice, pak opět do okresu Polička a od roku 1960 po současnost jsou Hartmanice pod okresem Svitavy V roce 1712 se bysterského panství ujímá nový majitel Jakub Hanibal III., hrabě z Hohenembsu. V první polovině 18. století i tento kraj bojuje s morem, což vedlo k obrovským ztrátám a v obci zemřelo 36 lidí. Důsledkem toho bylo uzavření hranic bysterského panství, zejména u moravských hranic u Trpína. Hranice byly hlídány, a pokud by se je někdo pokusil překročit, měl být oběšen na připravených šibenicích. Zda tomu tak bylo, nebo ne, není zpráv. O sv. Václavu roku 1714 byly hranice uvolněny a na památku odvrácení moru byly postaveny sochy sv. Šebestiána a sv. Prokopa v Bystrém. Ve druhé polovině 18. století se do dějin výrazně zapsala hraběnka Marie Rebeka Josefa z Harrachu, rozená z Hohenembsu, která dala roku 1788 rozšířit bysterskou školu i pro děti z Hartmanic. Koncem 19. století došlo k uklidnění poměrů a zlepšení životních podmínek na vesnici. Představení obce začínají prosazovat zájmy hartmaničanů přímo ve své obci i přesto, že Bystré bylo přirozeným správním a kulturním střediskem. Toto počínání přispělo k založení obecné školy roku 1867 a později, roku 1886, k založení Sboru dobrovolných hasičů. |
|
|
|
Příspěvky, podněty, připomínky k farnímu webu posílejte na adresu uvedenou níže !
© 2014 ŘKF Bystré u Poličky webmaster: OBNOVIT