OBEC HAMRY

Kaplička na rozcestí
Obec

Kaplička v zatáčce

Dřevěná kaplička s prosklenými dveřmi barvy červené a žluté, stojící na kamenném podstavci vysokém asi 20 cm. Kaplička má vysoký kříž, který byl několikrát renovován. Je dobře udržovaná. V kapličce je obraz Panny Marie, Josefa s malým Ježíškem a obraz samotného Ježíše.

Roku 1957 byla původní dřevěná kaplička pro její velmi špatný stav zbořena a místo ní byla postavena nová dřevěná kaplička 10,5 m od původního místa. Z původní kapličky byl ponechán sloup zakončený věžičkou a stříškou. Do kapličky byl umístěn velký obraz Matky Boží s Děťátkem z odkazu Juliany Bauerové, sestry bývalého továrního ředitele Bauera v Jedlové. Kaplička byla posvěcena v neděli 1. září 1957.

Kaplička byla znovu opravena v červnu 1991. Byla zhotovena nová vrchní část s podpěrným sloupkem, provedena vnitřní dekorace a vnější nátěr. Další oprava kapličky byla provedena v roce 2005. Kaplička byla očištěna a znovu natřena, byl demontován napůl shnilý kříž, opraven, napuštěn a vrácen na původní místo.

• POSVÍCENÍ   - první neděli v září

Kaplička na rozcestí

Dřevěná kaplička natřená na červeno. Stojí na 10 cm vysokém podstavci. Za ní je sloupek, na jehož vrcholu je skříňka s malou stříškou, na každé stěně krychle je obraz.

Obec

Obec Hamry je částí města Bystré v okrese Svitavy. Nachází se asi 3 km na severovýchod od Bystrého.

Roku 1658 postavil hrabivý pán Maxmilián Valentin hrabě z Martinic na místě, kde stojí dnešní Šafrův mlýn, podnik na zpracování železa, tak zvané hamry. Toto pojmenování se tak vžilo, že i osada byla za nedlouho na Hamry přejmenována. Hamry byly v provozu jen do roku 1675, tedy pouhých 17 roků, protože za tu dobu byly všecky okolní lesy vykáceny a nebylo čím železo tavit. Potom byly hamry přeměněny v mlýn o dvou složeních.

Aktuálně žádná aktivita.